Obiekty przemysłowe i magazynowe od zawsze stanowią wyzwanie w zakresie sposobu ich ogrzewania. Z jednej strony zastosowany system musi być wydajny, żeby zapewnić odpowiednie warunki realizowanych tam procesów i komfort pracującego w budynku personelu, z drugiej strony pożądane jest, aby koszty ogrzewania w okresie jesienno - zimowym nie stanowiły największej pozycji w rachunku wyników. Słowem - powinien być skuteczny, ale niedrogi. Jednym z rozwiązań gwarantujących taki układ jest kaskada pomp ciepła.
Zasada działania kaskady pomp ciepła
Aby ogrzać obiekty przemysłowo - magazynowe tym systemem konieczne jest zastosowanie minimum dwu pomp ciepła, które połączone zostaną hydraulicznie i sterowane będą jednym układem regulacji kaskadowej. W zależności od zapotrzebowania będzie on uruchamiał sukcesywnie poszczególne urządzenia. Dzięki temu pompy będą się wzajemnie uzupełniać i zwiększać moc grzewczą całego systemu. W ten sposób przy mniejszym zużyciu energii wytwarzana będzie większa ilość ciepła.
Prostym przykładem może być ogrzewanie przestrzeni roboczej podzielonej na kilka sektorów. Kaskada pomp ciepła dla obiektów przemysłowo-magazynowych może się składać np. z tylu pomp, ile sektorów ma hala. Jeśli prace realizowane są w jednym sektorze, pracuje tylko jedna pompa, jeśli w dwóch - załączana jest druga itd. Pozwala to na ograniczenie ogrzewania tylko do obszaru, gdzie jest to potrzebne, bez konieczności grzania całego budynku. Oczywiście nie zawsze takie "wygaszenie" ogrzewania nieaktywnych sektorów jest możliwe lub wskazane, ale tam, gdzie da się to zastosować, wygeneruje konkretne oszczędności.
Zalety zastosowania kaskady pomp ciepła dla budynku produkcyjno - magazynowego
Oprócz wspominanych powyżej oszczędności system grzewczy oparty o kaskadę pomp ciepła oferuje szereg innych zalet, które będą przynosić korzyści właścicielom obiektów produkcyjno - magazynowych i pracującym w nich ludziom. Technologia ta, będąca jedną z najnowocześniejszych na rynku gwarantuje:
- bezpieczeństwo cieplne obiektu - w przypadku awarii jednego urządzenia rezerwa mocy pozostałych urządzeń pozwoli np. na zapewnienie temperatury minimalnej w obiekcie, zabezpieczenie dostaw ciepłej wody czy uchronienie instalacji przed zamarznięciem,
- elastyczność pracy systemu ogrzewania - dzięki regulacji kaskadowej ustawić można warunki załączania się poszczególnych urządzeń - np. pompa nr 1 pracuje przez cały sezon grzewczy, niezależnie od warunków na zewnątrz, pompa nr 2 załącza się, jeśli temperatura spada poniżej zera, pompa nr 3 zostaje uruchamia się przy - 10 0C, itd.,
- niezwykle łatwą, bezproblemową obsługę systemu grzewczego,
- możliwość zdalnego monitoringu pracy kaskady pomp ciepła i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki i zaistniałe problemy,
- zmniejszenie negatywnego wpływu budynku produkcyjno - magazynowego na środowisko naturalne, poprzez rezygnację z wykorzystania paliw kopalnych i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z ich spalania.
Istnieje jeszcze jedna zaleta systemu grzewczego jakim jest kaskada pomp ciepła. Jak mówi ekspert ds. energetyki cieplnej jednej z największych korporacji przemysłowych:
"Jeśli w obiekcie funkcjonuje już instalacja fotowoltaiczna, to połączenie jej z kaskadą pomp ciepła jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym na zrównoważenie energetyczne obiektu".